ماکت سازی

ماکت‌سازی

ماکت سازی ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد. در حالت ابتدایی کاردستی و الگوهایی است که کودکان با ابزارهای ساده می‌سازند اما در حالت تخصصی‌تر ماکت به منظور ارائه یک محصول و متریال‌های آن در ابعاد کوچک‌تر ساخته می‌شود.

اگر حوزه ماکت و ماکت سازی برای شما جالب است و در این زمینه سوالاتی دارید خواندن این مقاله را از دست ندهید و تا انتها آن را دنبال کنید.

آشنایی با ماکت

برای بسیاری از افراد ممکن است این سوال پیش بیاید که ماکت چیست؟ در پاسخ باید گفت ماکت نمونه‌ی کوچکی از یک سازه‌ی بزرگ واقعی است که در آن جزئیات سازه‌ی اصلی نمایش داده می‌شود.

این نمونه‌ی کوچک از واقعیت تمامی جزئیات و ویژگی‌های طرح اصلی را اعم از رنگ، شکل، برجستگی و حالت را نشان می‌دهد و به ترسیم واقعیت کمک می‌کند. ساخت ماکت به هنرمندان و معماران این امکان را می‌دهد تا آنچه در ذهن دارند را قبل از صرف هزینه کلان نمایش دهند و به عبارتی ایده دو بعدی خود را به حالت سه بعدی و قابل فهم به نمایش بگذارند.

انواع ماکت

ماکت‌ها به دو دسته کلی ماکت‌های مطالعاتی و ماکت‌های نهایی تقسیم می‌شوند. در ادامه به این موضوع بیشتر می‌پردازیم:

۱- ماکت‌های مطالعاتی

این ماکت‌ها به منظور بررسی، ارزیابی و بازبینی مدل نهایی قبل از اجرای پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که می‌دانید تغییر مدل هزینه‌ی کمتری به نسبت تغییر پروژه در بر دارد از این رو ماکت‌های مطالعاتی در ارائه طرح و یافتن نواقص سازه اصلی کاربرد بسیاری دارند.

با توجه به مواردی که گفته شد ساخت برخی از المان‌ها نظیر رنگ، نحوه‌ی اتصالات، ظرافت قطعات ساخته شده، شیوه به هم چسباندن قطعات و… اهمیت چندانی ندارند بلکه سرعت ساخت ماکت در این کار مطرح‌تر است.

موادی که در ساخت ماکت‌های مطالعاتی به‌کار می‌روند باید دارای ویژگی‌هایی باشند که عبارتند از در دسترس بودن، تغییر پذیر، برشکاری راحت، ارزان قیمت و … . در این نوع ماکت‌ها معمولا از فوم، یونولیت، تکه چوب و مقوا استفاده می‌شود.

۲- ماکت‌های نهایی

ماکت‌های نهایی در واقع مدل تکمیل شده از طرح اصلی هستند و برای ارائه به کارفرما ساخته می‌شوند.

در ادامه به برخی از انواع ماکت‌های نهایی اشاره می‌کنیم:

  • ماکت‌های توپوگرافی: این نوع از ماکت‌ها در مانورهای نظامی، تهیه نقشه‌های عمرانی مانند کانال‌های آبرسانی، سدسازی، تونل سازی و … کاربرد دارند. این ماکت‌ها اغلب با هدف آموزش و با استفاده از نقشه‌های توپوگرافی تهیه می‌شوند. نقشه‌های توپوگرافی ویژگی و خصوصیات فیزیکی زمین را نمایش می‌‌دهند. در این کار برای پیاده سازی شیب‌های مختلف زمین از متریالی نظیر فوم برد یا تکه‌های چوب استفاده می‌شود که برشکاری خوبی داشته باشند.
  • ماکت اکستریور یا خارجی: ماکت خارجی نمای بیرونی ساختمان (هتل، آسمان خراش، بیمارستان، مجتمع تجاری و …) را نمایش می‌دهد که گاها فضای شهری مانند پارکینگ یا ساختمان کناری را هم در بر می‌گیرد. این ماکت به منظور بررسی اجزای مختلف سوژه از زوایای گوناگون ساخته می‌شود و هنگامی که مهندسان، معماران و متخصصان نقشه کشی نیاز به همفکری و اجماع نظر دارند به کار می‌آید.
  • ماکت اینتریور یا داخلی: این دسته از ماکت‌ها نما و فضای داخلی ساختمان (چیدمان، مبلمان و …) را نمایش می‌دهند و مورد استفاده‌ی طراحان داخلی و دکوراسیون قرار می‌گیرد.
  • ماکت لنداسکیپ: ماکت لنداسکیپ مشابه ماکت توپوگرافی است اما بر فضای سبز منطقه، جاده‌ها، رودها و … تمرکز دارد.
  • ماکت‌های تبلیغات: ماکت تبلیغاتی در ابعاد بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از اندازه‌ی واقعی با هدف تبلیغات ساخته می‌شوند. ماکت‌های کوچک برای ارائه به مشتریان و ماکت‌های بزرگ برای قرار دادن در غرفه‌های نمایشگاه یا ورودی فروشگاه کاربرد دارند.
  • ماکت‌های برشی: در این نوع از ماکت‌ها سطح مقطع جسم مورد نظر نمایش داده می‌شود و اجزای داخل آن شبیه سازی می‌شود.
  • ماکت‌های صنعتی: به دو دسته ماکت قطعات صنعتی و ماکت کارخانه‌های صنعتی تقسیم می‌شوند. از آنجایی که قطعات صنعتی اغلب سنگین وزن و حجیم هستند از این رو تولیدکنندگان برای نمایش آن‌ها از ماکت شبیه سازی شده اسفاده می‌کنند. در ساخت ماکت‌های قطعات صنعتی تلاش می‌شود تا بیشتر جزئیات قطعه ساخته شود. در ماکت کارخانه‌های صنعتی، خط تولید و فرآیند‌های بهره برداری طراحی و ساخته می‌شوند.

در ماکت‌سازی از چه ابزار و متریالی استفاده می‌شود؟

از سنگ، چوب، فوم، خاک‌رس، کاغذ، مقوا، انواع چسب، MDF، یونولیت برای ساخت ماکت استفاده می‌شود.

ماکت سازی با چه اهدافی صورت می‌گیرد؟

از آنجایی که ماکت‌ها برای ارائه ایده، محصول یا طرح مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند با هدف درک بهتر، ارائه مطلب، نمایش، مطالعات، جلب نظر برای سرمایه گذاری، دریافت مجوز، بازاریابی و فروش تولید شوند.

کلام آخر

شرکت رسانه هنر آریا بیش از ۳۰ سال در زمینه ساخت انواع ماکت تجربه دارد و از پیشگامان ماکت سازی در ایران به‌شمار می‌آید. ما با بهره گیری از مرغوب‌ترین متریال و نیروهای مجرب سعی در ارائه بهترین محصولات به مشتریان خود داریم. برای سفارش ماکت یا استعلام قیمت می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های مندرج در سایت اقدام نمایید.

مشاهده ماکت‌های رسانه هنر آریا

دیدگاهتان را بنویسید